آقای زنگنه، وزیر دولت ...

آقای زنگنه، وزیر محترم، با رأی اعتماد آمدید، اعتماد مجلس، به گونه ای اعتماد ملت.

ملتی که به دنبال آزادگی هستند و نه بردگی و زیر یوغ دشمن بودن!

 ملتی که برای نان نمی جنگند بلکه برای عزت!

نگذارید قرارداد کرسنت، قرار داد استات اویل،قرارداد توتال، قرارداد اورینتال کیش،قرارداد شرکت   sintef

 دوباره تکرار شوند

قرارداد کرسنت قراردادی است بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) و در زمان وزارت بیژن زنگنه منعقد شد. مذاکرات اولیه این قرارداد از سال ۱۹۹۷ آغاز شد و در نهایت، سال ۲۰۰۱ منجر به تفاهم مشترک شد.

نکته ی ناراحت کننده ی این قرارداد قیمت ثابت 40 دلار برای مدت 18 سال می‌باشد که حاکی از بی‌توجهی برخی از مسوولان به انعقاد این قرار داد است.

اینکه مسؤلین محترم چطور زیر بار این قرار رفته بودند؟؟؟

در سال 2000 میلادی «م.ه» به عنوان مسئول مستقیم مذاکره و عقد قرارداد با شرکت کرسنت از سوی زنگنه معرفی می شود.
 
وی از طریق یک دلال نفتی به نام «عباس یزدان پناه (یزدی)» با حمید ضیا جعفر و احسان الله خان معاون وی ارتباط برقرار می کند به طوری که پیشنویس اولیه قرار داد در همان سال منعقد می شود.
 
این آقازاده همچنین وظیفه توسعه میدان سلمان که با کشور امارات مشترک است را برعهده می گیرد.
 
پس از مدتی اختلافاتی ایجاد می شود که درنهایت شرکت تحت ریاست آقازاده مشهور از پروژه خارج و شرکت پتروایران جایگزین آن می شود و در پی آن «م.ه» در یکی دیگر از زیرمجموعه‌های صنعت نفت منصوب و از پروژه کرسنت کنار گذاشته می شود.
 
قرارداد کرسنت که پیش نویس آن توسط «م.ه» نوشته شده بود در همان سال مسکوت باقی می ماند. در سال 2001 با جایگزینی «ا.ر» به جای «م.ه» همان پیشنویس سابق با کمی تغییرات جزئی برای تصویب در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ارسال و در نهایت به تصویب رئیس هیات مدیره و وزیر اسبق نفت می رسد.
 
همانطور که بارها اعلام شده است این قرارداد هم در قیمت، هم در الحاقیه ها یکی از ننگین ترین قرار دادهای تاریخ صنعت نفت ایران و شاید بدترین قرارداد گازی جهان است به طوری که بررسی ها نشان می دهد با امضای این قرارداد حاکمیت ملی کشور و امنیت سرزمینی کشور در خلیج فارس با مخاطره مواجه می شود.
* قرار داد استات اویل
قرارداد وزارت نفت زنگنه با شرکت نروژی استات اویل به منظور توسعه فازهای 6،7،8 پارس جنوبی منعقد شد. ماجرای فساد مالی این شرکت توسط روزنامه های نروژ کشف و پس از آن همه اعضای هیئت مدیره و معاون بین الملل این شرکت به صورت دسته جمعی استعفا دادند. 

 

اولین بار مذاکره با این شرکت نروژی توسط آقازاده معروف که در قراردادکرسنت نقش تاثیرگذاری داشت به نام«م.ه» صورت گرفت که در آن موقع این فرد مشغول به فعالیت در بخش دیگری بود و هیچ مسئولیتی در شرکت ملی نفت ایران و مذاکرات استات اویل نداشت.
پس از مذاکرات اولیه مدیرعامل اسبق بانک مرکزی و معاون سابقش با ریچارد هوبارد معاون بین الملل شرکت استات اویل، در نهایت یک قرارداد خدمات مشابه قرارداد "ع.ت" با کرسنت در ژانویه سال 2002 میان عباس یزدی در لندن و با حضور «م.ه» در شرکت استات اویل امضا شد.
همانطور که بارها از سوی روزنامه های نروژی اعلام شد رقم رشوه این قرارداد که عباس یزدان پناه معروف به عباس یزدی از آن اطلاع داشته است حدود 15.2 میلیون دلاربوده است که حدود 5.2 میلیون دلار از این مبلغ بین 5 گروه در داخل و خارج از کشور تقسیم شده است.
*قرارداد توتال
شرکت توتال به منظور توسعه فازهای 2 و 3 پارس جنوبی و میدان A ,B سیری با پرداخت رشوه 60 میلیون دلاری وارد ایران شد.
براساس تحقیقات به عمل آمده این قرار داد برای بسته شدن 2 سرپل داشت که اولی «ب.د» و دیگری عباس یزدان پناه معروف به عباس یزدی است که به نمایندگی «م.ه» و با نظارت بیژن زنگنه وزیر وقت نفت صورت گرفت.
این رقم از زمان انعقاد قرار داد تا سال 2004 میلادی به ایران کاملا پرداخت می شود و تنها مبلغ 10 میلیون دلار از آن در حساب های «ب.د» و در بانک های سوئیس بلوکه شده است.
* قرارداد شرکت sintef
این شرکت مسئول تهیه MDP  میادین پایدار غرب (طرح توسعه جامع) ، دهلران،دالان، کبود و سرکان را برعهده داشت.
این شرکت پس از مذاکراتی که با نماینده «م.ه» داشت، مقرر شد تا مبلغ 80 میلیون تومان را به حساب یکی از شرکت های فرعی این بهینه سازی مصرف سوخت واریز کند که در این پرونده اگر چه رقم رشوه در مقابل دیگر پرونده ها اندک بود ولی رد پای عباس یزدی نیز در آن دیده می شود.
 
* قرارداد اورینتال کیش
این قرارداد نیز به منظور توسعه فازهای 9 و 10 پارس جنوبی منعقد می شود که این شرکت نیز مبلغ 30 میلیون دلار به فردی به نام «س.ن» پرداخت می کند که بیژن زنگنه و «ا.ت» نیز به عنوان وزیر نفت از این پرونده آگاه بوده است.
 
این ماجراها در قراردادهای شل، رپسل و آجیپ هم تکرار می‌شود

 

/ 1 نظر / 21 بازدید
سلام

مطلب خیلی خوبیه من شما را در وبلگم فلسطین ستاره اسیر لینک کردم