مهندس شهید سید یوسف کابلی

سید یوسف کابلی در سال ۱۳۳۵ در یک خانواده مذهبی در تهران زاده شد. او با آموزه‌ها و احساسات دینی پرورش یافت. پیش از ورود به مدرسه ، بیشتر سوره های کوچک قرآن را حفظ بود . در ۷ سالگی به دبستان رفت و از ۸ سالگی، همراه پدرش به نماز ایستاد. او در دوره تحصیل ابتدائی شاگرد ممتاز مدرسه بود.
سید یوسف ، دوره ابتدایی را به پایان میبرد و وارد دبیرستان «اشرف» می‌شود. وی در دوره متوسطه، از دانش آموزان نمونه و مورد توجه اولیای آموزشی به حساب می آید و گاهی در مباحث علمی، نظرات بدیع از خود ابراز مینماید. در ریاضی ، خلاف فرضیه های علمی مطروحه را اثبات میکند و موجب شگفتی دبیران و مسئولان آموزشی میشود . در دبیرستان، به همکلاسی هایش قرآن می آموزد و برای آنان رساله و حدیث میخواند . برای آموزش معارف دینی از هر فرصتی سود میجوید. وی با موفقیت، دوره متوسطه را به پایان میبرد و با معدل عالی مدرک دیپلم را در رشته ریاضی اخذ می کند.

شهیدکابلی

وصیت‌نامه

... امیدوارم که خدای متعال، رحمت خود را نصیب بنده گنهکار خود بفرماید و مرا به آرزوی قبلی خود یعنی شهادت فی سبیل الله برساند که (این را) تنها راه نجات خود می‌دانم و آرزوی دیگرم این است که اگر خداوند شهادت را نصیب بنده گنهکار خود کرد، دوست دارم با بدنی پاره‌پاره به دیدار الله و ائمه معصومین به خصوص حضرت سید الشهدا (ع ) بروم، من راهم را آگاهانه انتخاب کردم و اگر وقتم را شبانه‌روز در اختیار این انقلاب گذاشتم به این دلیل است که خود را بدهکار انقلاب و اسلام می‌دانم و انقلاب اسلامی‌ بر گردن بنده، حق زیادی داشته که امیدوارم توانسته باشم جزء کوچکی از آن را انجام داده باشم و مورد رضایت خداوند بوده باشم.

 

 


شهید کابلی

شهید سید یوسف کابلی 

سردار شهید مهندس سید یوسف کابلی(ردیف پایین ، نفر سوم از سمت راست)، فرمانده تیپ تیپ مکانیزه ذوالفقار - در تصویر شهید عبادیان نیز دیده می شود

 

سید یوسف ـ که فردی خود ساخته و هوشمند بود ـ با مطالعات وسیع ، نسبت به معارف و مسائل دینی ، آشنائی مطلوب می یابد و پس از آن توجه خود را معطوف هدایت و آموزش همسالان ، دوستان و همکلاسهایش مینماید و از این طریق ، از خود چهره ای مقبول و جذاب برای آنان پدید می آورد .
سید یوسف ، پس از دریافت مدرک دیپلم در کنکور شرکت کرده و در چهار رشته با امتیاز بالا پذیرفته میشود .او رشته مهندسی مکانیک را بر می گزیند و در دانشگاه علم و صنعت به تحصیلات عالی در این رشته میپردازد . از آنجا که پدر یوسف ، فردی فرهیخته و فرهنگی بود و در مبارزات سیاسی دستی داشت و با امثال (( شهید هاشمی نژاد)) ارتباط تشکیلاتی داشت ، یوسف نیز خیلی زود با مسائل سیاسی آشنا میگردد . از بدو ورود به دانشگاه مسائل اجتماعی ، سیاسی و مذهبی ، در افکار و اعمال وی پر رنگتر میشود و رفته رفته موضعی روشن و شفاف از خود بروز میدهد . وی رفته رفته فعالیتهایش را در سطح دانشگاه وسعت می بخشد و همراه دوستان دانشگاهیش اقدامهای اساسی در جهت روشنگری دانشجویان انجام میدهد . از سوی دیگر ، از بعد سیاسی و مذهبی ، با کسانیکه اهل سازش و غربزده بودند به مخالفت میپردازد .
با اوج گیری انقلاب اسلامی ، سید یوسف با شور و اشتیاق و امید فراوان به فعالیتهایش ابعاد دیگری می بخشد و با روشهای مختلف ، به مخالفت و مبارزه بارژیم شاه می پردازد .
وی با دوستان صمیمی خود برای پخش اعلامیه ها و نوارهای حضرت امام خمینی (ره ) به شهرهای بابل، بابلسر ، آمل ، نوشهر ، چالوس ، شهسوار و لاهیجان سفر میکند . وی در مقابله با رژیم به تهیه کوکتل مولوتوف با دیگر دوستانش مبادرت می ورزد . با این حال ، از کمک به مردم محروم غفلت نمی ورزد . پدرش میگوید : (( روزی به من گفت پدر ! مقداری آرد و نفت تهیه کن و من فراهم آوردم . همه آنها را در میان خانواده های محروم تقسیم کرد )) وی همچنین میگوید : مدتی میدیدم که یوسف دیر به منزل می آید ، نگران بودم ، به برادرش گفتم برود و ببیند یوسف چه کار میکند . پس از مراقبت ، متوجه میشود که او میرود در جنوب شهرتهران کار میکند و دسترنجش را به یک خانواده فقیر میدهد .


فعالیت های شهید پس از پیروزی انقلاب اسلامی
سید یوسف ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در می آید و مدتی در مساجد ، به اموزش نظامی نیروهای مردمی میپردازد . با شروع غائله کردستان و تحرکات ضد انقلاب در آنجا همراه شهیدان ناهیدی و نورانی به مریوان اعزام میشود و به عنوان فرمانده گردان ، به مقابله با گروهکها بر می خیزد وی به اتفاق چند تن از همرزمانش ، فعالیتهای فنی و تخصصی خود را آغاز میکند که برای نخستین تجربه ، سلاحهای سنگینی را در سپاه بنیان میگذارد و توپخانه های از کار افتاده را راه می اندازد . پس از مدتی ، واحدهای ضد زره (شکار تانک ) سپاه را تشکیل میدهد .
سید یوسف ، در عملیات آزاد سازی مناطق استراتژیک ((مریوان )) حضوری پر شور می یابد . در عملیات آزادسازی مناطق (( دزلی )) به عنوان معاونت عملیاتی سپاه دزلی وارد عمل میشود و در عملیات آزاد سازی مناطق حساس ((اورامانات)) شرکت میجوید و از ناحیه پای راست و نخاع مجروح میشود که منجر به فلج زانوی راست وی میگردد . وی در دوران نقاهت، با دختری متقی و از خانواده روحانی ازدواج میکند.

فعالیتهای شهید در دوران دفاع مقدس
کابلی ، ما جود مجروح و معلول بودن ، دل به جبهه می سپارد و حتی ازدواج و تشکیل خانواده نیز نمی تواند در اراده آهنین او برای حضور در جبهه خللی وارد کند . با چهره ای مصمم ، بار دیگر پای در جبهه میگذارد . در عملیات ((فتح المبین)) ، شرکت فعالانه می جوید و توپخانه 122 میلیمتری سپاه را راه می اندازد . در عملیات بیت المقدس ، فرماندهی توپخانه 122 میلیمتری را به عهده میگیرد . وی در لشکر 27 محمد رسول الله (ص) به عنوان چهره ای ممتاز خوش می درخشد .
سید ، در عملیات (( مسلم بن عقیل )) در مسئولیت توپخانه قرارگاه نجف انجام وظیفه میکند . وی با دوست و همرزم دیرین خود (( علیرضا ناهیدی )) ، تیپ پیاده ـ مکانیزم ذوالفقار را سازماندهی میکند . در عملیات والفجر مقدماتی ، به عنوان مسئول طرح و برنامه تیپ ذوالفقار وارد عمل میشود . در عملیات والفجر یک مسئولیت تیپ دو سلیمان از لشگر 27 را بر عهده میگیرد و بالیاقت تمام از عهده آن بر می آید . در این عملیات در محاصره تک تیر اندازهای دشمن قرار گرفته ، دوباره از ناحیه زانوی پای راست آسیب می بیند .
کابلی در عملیات والفجر سه به عنوان معاون تیپ پیاده ـ مکانیزه ذوالفقار منصوب میشود و در عملیات والفجر چهار ، خیبر و بدر به عنوان فرمانده تیپ ذوالفقار وارد عمل میگردد و حماسه می آفریند . پس از عملیات بدر ، پایان نامه اش را به دانشگاه ارائه مینماید و مدرک مهندسی مکانیک را دریافت کرده به جبهه باز میگردد . پس از بازگشت به جبهه در عملیات کربلای چهار و کربلای پنج شرکت میکند .

فرازهایی از نامه شهید به خانواده‌اش
  ... التماس دعا دارم برای پیروزی اسلام و مسلمین بر تمامی کفر و این همه کشورها و دولتهای خائن که همگی برای حرص دنیا و پول پرستی و مقام پرستی و دفاع از روسا و دوستان کافر و شرابخوارشان، این همه بلا و جنگ و آتش بر سر مسلمانان و سایر مردم ایران و لبنان و مصر و ... و دیگر مسلمانان دنیا می‌ریزند و در کمال راحتی و بی‌خیالی پشت سر همه اینها، به شهرهای دیگر سفر می‌کنند و مجالس عیش و نوش نقشه‌ها و توطئه‌های جدید بر علیه بلاد مسلمین را طراحی می‌کنند. پس باید به دستور قرآن با اینها مبارزه کرد. آنکه می‌تواند با مال و آنکه می‌تواند با جان و مال و آنکه می‌تواند با دعا و نیایش به درگاه الهی در ریشه کن شدن کفر و مشرکین و منافقین سهم و شریک باشند. پدر و مادر عزیزم، انشاء الله که از ما راضی باشید و با این همه سختی‌ها و مشقت ها که از ما متحمل شده‌اید، گذشت کنید. به هر حال چاره‌ای نیست و حکم امام (ره) همچون حکم خداست. در این دنیا، انسان باید سختی بکشد تا در دنیای جاوید بتواند پیش خدا و پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصوم سربلند کند و با عزت باشد. حقیقتاً که دو روز زندگانی پست این دنیا با این ظاهر فریبنده که انسان را می‌خواهند با لباس و غذا و شیر و گوشت و امثالهم و پست و مقام گول بزنند، مضحک و بچه‌گانه است و حقیقتاً که ما تا به حال بنده خوبی برای خدا نبوده‌ایم و قدر این همه نعمتها و محبتهای خدا که ما را خلق کرده و آبرویمان را حفظ کرده و گناهانمان را مخفی نگه داشته و با تمام اینها روزیمان را مرتب داده و ما را به راه راست هدایت کرده است، بنده خوبی نبودیم و قدر او را ندانستیم.
 
نامه شهید به فرزندانش
 پسران خوبم سید حسین و سید علیرضا سلام علیکم. ... می‌دانم آن طور که لایق شماست در زندگی خدمت نکرده‌ام و در بسیاری از صحنه‌های زندگی شما را با خدایتان تنها گذاشته‌ام ولی خوب خدا می‌داند که در قبال خون شهدا که هر قطره‌اش راهنما و دریای رحمت و نور است، شرمنده‌ام و عقب مانده. انشاء الله شما دو تا که نامتان نام دو شهید بزرگوار جبهه‌هاست و نذر هم کرده‌ایم بتوانید حتی‌الامکان طلبه و ادامه دهنده راه شهدا و راه حسین (ع) باشید که پایه گذار تمام قیام و ظهور امام زمان (عج) است. پسران خوبم می‌دانم که شماها از نسل امام حسین (ع) و پیغمبر هستید و خودتان شیری که خورده‌اید پاک و حلال است، پس تقوی پیشه کنید و از حرام و شبهات بپرهیزید و حتی‌الامکان به طلبگی و به جبهه اسلام روی بیاورید تا سعادت دنیا و آخرت را برای خودتان بیمه کنید. اگر تمام لحظه‌های عمر را به تقوی و خودسازی برای تقرب به درگاه خدای بزرگ و مهربان زحمت بکشیم و برای عزت اسلام و مسلمین در سختی باشیم، ضرر نکرده بلکه بهترین راه را رفته‌ایم. دنیا سراسر تظاهر و پرحرفی است و شناخت خدا و خودسازی و سکوت و دعا بهترین حربه‌هاست. پس سعی کنید همیشه برای رضای خدا و نزدیکی به خدا مخلص و پاک باشید و از همهمه و مجالس سبک و بی‌مغز بپرهیزید و همچنین مواظب مامان باشید. دیگر برای عظمت اسلام و ظهور امام زمان (عج) دعا کنید و بدانید که مومن نمازش اول وقت و حتی‌الامکان به جماعت است و آن هم حتی‌الامکان با خضوع و خشوع قلب و با آرامش و وقار و نماز شب را که در دل شب بپای می‌دارد که عزت و نور مومن و بسیاری دیگر از برکت نماز شب است و خدا را در نمازها حاضر و ناظر بدانید که هست.

شهید سید یوسف کابلی

 چگونگی شهادت
شهید سید یوسف کابلی پس از سالها مبازره و تلاشی خستگی ناپذیر ، سرانجام در عملیات کربلای پنچ شهد شهادت نوشید . شهید کابلی در روز 18 بهمن ماه 1365 ، پس از ادای نماز صبح به خط رفت تا وصال سرخ یابد و یافت و در منطقه ای بین شهرک شلمچه و دوعیجی به فیض شهادت نایل آمد . او همسفر کربلا بود و میهمان امام حسین (ع) . سعی او در زیارت مولایش ، مشکور افتاد و اجرش مقبول . و در طلوع فجری صادق و در انفجار نور به معراج دل رسید .

به نقل از : پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ ایثار و شهادت «نوید شاهد»

شادی روح شهدا و امام شهدا صلوات

/ 0 نظر / 109 بازدید